Wycieczka do Fromborka

Kolejna wycieczka w 2016 zawiozła nas do Fromborka. Na wzgórzu nad brzegiem Zalewu Wiślanego stoi warowna katedra kapituły warmińskiej. Bazylika Katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła najstarsza budowla fromborskiego wzgórza jest budowlą gotycką, halową, trójnawową . W narożniku wzgórza Katedralnego znajduje się Pałac Biskupi obecnie Muzeum Kopernika.

Najwyższą budowlą wzgórza jest Dzwonnica zwana Wieżą Radziejowskiego. W przyziemiu mieści się tu muzealne planetarium a  na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolic Fromborka. W dzwonnicy zawieszone jest Wahadło Foucaulta – przyrząd do obserwacji ruchu wirowego Ziemi. Najstarszym elementem fortyfikacji Wzgórza Katedralnego jest wieża Kopernika , obecnie niedostępna.

Byliśmy w planetarium. Na kopule o średnicy 8 m wyświetlono nam obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Na tym sztucznym niebie przedstawiono nam drogę Słońca, planet, komet i gwiazd. W muzeum oglądaliśmy instrumenty astronomiczne  jakimi posługiwał sie Kopernik, pomimo że  były to bardzo proste przyrządy to obliczenia  były bardzo precyzyjne  a  w katedrze  piękne kaplice i ołtarze, epitafia biskupów i tablicę pamiątkową przy grobie Mikołaja Kopernika. Wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego.

W drodze powrotnej  odwiedziliśmy Kadyny gdzie kiedyś było Gospodarstwo Rolne i Stadnina Koni – dzisiaj to  teren prywatny ale pojawiają się juz konie i wyroby ceramiczne wzorowane na tych z 1900 roku. Byliśmy pod pomnikiem przyrody -Dębie Bażyńskiego jednym z najstarszych drzew w Polsce.