Wycieczka do Swołowa

W Niedzielę Palmową 9 kwietnia rozpoczęliśmy sezon wycieczkowy .Byliśmy w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Tam zapoznaliśmy się z tradycjami i zwyczajami wielkanocnymi pomorskich wsi. Był kiermasz rękodzieła – stoiska przygotowane przez lokalnych twórców  i rękodzielników- pisanki, szydełkowe ozdoby, zabawki , drewniane i ceramiczne  oraz wiele barwnych niespodzianek na „zająca”.

Były również stoiska produktów wielkanocnych przygotowane przez kolo Gospodyń wiejskich – swojskie wędliny , pasztety, kiełbasy, żur , baby, domowy chleb, masło i inne specjały. Wielu z nas uczestniczyło w warsztatach papieroplastyki obrzędowej i z wielkim zadowoleniem może pochwalić się zrobionymi własnoręcznie zrobionymi kwiatami z bibuły oraz  palmami  wielkanocnymi.

Były również warsztaty pisankarskie  – tworzenie drapanek, woskowych pisanek i oklejanek z sitowia ale tutaj większych sukcesów nie mieliśmy. Uczestniczyliśmy  w warsztatach wypieku pieczywa – drożdżowego baranka i odciskaniu maślanego baranka.

Na zakończenie naszej wizyty w muzeum rozstrzygnięty został  V Pomorski Konkurs na Palnę Wielkanocną a my pełni wrażeń wróciliśmy do domu.