Do naszego oddziału należy około 900 członków. To spora grupa, co nie zawsze pozwala na rozeznanie wszystkich potrzeb. Mimo starań nie zawsze wiemy kto z emerytów jest zdrowy, kto chory, kogo spotkała radość a kogo nieszczęście. Nie zawsze wiemy komu należy pomóc w pierwszej kolejności, kogo wystarczy tylko wysłuchać, a komu dodać otuchy. Ale doskonale wiemy, że samopomoc jest istotnym celem tych kontaktów.
Dlatego, aby przy tak wielkiej rzeszy naszych członków dotrzeć do jak najszerszego grona seniorów prowadzimy wielowątkową działalność kierując nasze działania do różnych środowisk emeryckich.
Staramy się uaktywnić tych wszystkich, którzy po zakończeniu pracy zawodowej mają nadmiar wolnego czasu i pomóc im w jego zagospodarowaniu, ale w sercu mamy przede wszystkim pokrzywdzonych przez los, chorych i samotnych.
I choć najlepiej wypadamy przed naszymi władzami gdy tabelki sprawozdań pękają od ilości odbytych imprez dla środowisk emeryckich, to jednak najbardziej zależy nam na kontaktach z ludźmi samotnymi, opuszczonymi przez dobry los, a często i przez bliskich. Oczywiście nie zamierzamy wyręczać opieki społecznej w ich pracy, bo potrzeby ludzi samotnych postrzegamy raczej w kategoriach duchowych. Do tej grupy należą przede wszystkim ludzie wiekowi. To oni wymagają najwięcej naszej uwagi, bo mają największe problemy zdrowotne, finansowe, a co najistotniejsze bardzo często są samotni.
Zdajemy sobie sprawę jak wielkie spustoszenie samotność społeczna czyni w psychice człowieka. Towarzyszy jej smutek, zniechęcenie, wrażenie wewnętrznej pustki, niepokój i jednocześnie pragnienie znalezienia grupy przyjaciół. I właśnie takie sytuacje stanowią dla nas największe wyzwanie.
Nie jesteśmy w stanie pomagać wszystkim naszym seniorom na co dzień, ale nie zapominamy o nich w dniach dla nich szczególnych. Od wielu lat docieramy do nich z okazji ich okrągłych urodzin. W dniu ukończenia 70, 75, 80, 85,90-go roku życia jesteśmy z nimi. Przychodzimy z serdecznymi życzeniami i drobnymi dowodami pamięci. W zaawansowanym wieku ludziom, szczególnie tym samotnym nie tyle potrzebne są prezenty, co pamięć, ludzkie zainteresowanie, świadomość, że ktoś o nich pamięta i myśli. Wspólnie wypita herbata i rozmowa są dla wielu z nich najlepszymi prezentami. Wiemy o tym i dlatego wolontariusze naszego Oddziału bardzo pilnują, aby dotrzeć do wszystkich starszych jubilatów w ich okrągłe urodziny.
W okresie wakacji spotykamy się z i seniorami, czyli 85+. SA to bardzo miłe spotkania i oczekiwane przez najstarszych naszych członków. Spotkanie odbywa się w Zatoce Sztuki. Pijąc kawę i wzajemnie gawędząc, podziwiają z okien piękne widoki na plażę i molo.
Dwa razy w roku, przed Bożym Narodzeniem oraz przed Wielkanocą organizujemy spotkania świąteczne. Również w ten sposób pragniemy podkreślić, że jesteśmy swego rodzaju wspólnotą, że chcemy y właśnie poprzez wspólne świętowanie dać sygnał, że nasi seniorzy zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie.
Zdajemy sobie sprawę, że mimo iż opisane wyżej działania wymagają od nas sporo wysiłku, to nie zawsze są przez wszystkich zauważalne, ale mimo to traktujemy je jako nasz priorytet, wręcz za naszą misję.
Czujemy, że ta nasza działalność jest ludziom ogromnie potrzebna. Mamy tego liczne dowody. Poczynając od bardzo dużej liczby osób przychodzących do naszej siedziby, po pomoc w załatwieniu swoich spraw, po porady, a czasem po prostu, aby z nami porozmawiać i wybić kawę, czy herbatę.
Wielu sopockich seniorów kontaktuje się z nami telefonicznie, bo stan zdrowia nie pozwala im na złożenie wizyty w naszej siedzibie. Nasi członkowie nie zapominają o nas również wyjeżdżając z Sopotu do rodziny, sanatorium lub po prostu na wakacje. Przysyłają nam widokówki z pozdrowieniami, życzenia świąteczne, podziękowania.
Czujemy również, że organizowane przez nas imprezy są dobrze przyjmowane. Uczestnicy świetnie się bawią na organizowanych wieczorkach, wycieczkach, festynach, wyjściach na spektakle, filmy. O powodzeniu naszych propozycji świadczy ogromna frekwencja. I co jest dla nas bardzo istotne to fakt, że udaje się nam uaktywnić coraz więcej wcześniej biernych członków naszego Oddziału.
W ostatnich latach wzbogaciliśmy naszą działalność o współpracę z dziećmi i młodzieżą zarówno zdrowymi jak i niepełnosprawnymi fizycznie i intelektualnie. W tym ostatnim przypadku nie są to relacje łatwe, ale uważamy, że warto je kontynuować, bo przynoszą obopólną korzyść. Nas emerytów na pewno wzbogacają i uwrażliwiają, a także pozwalają wczuć się w sytuację dzieci żyjących trochę na uboczu.
Oddział nasz jest wielopokoleniowy, często jest to już czwarte pokolenie sopocian, kierujących się zasadą wzajemnej pomocy, przyjaźni i radości. Wypracowany perspektywiczny model wielopokoleniowej, stał się skuteczną formą integracji społeczności lokalnej. Dewizą organizacji jest troskliwa opieka nad osobami samotnymi i niepełnosprawnymi, dbałość o ich sprawność fizyczną i intelektualną. Pozyskujemy dla swojej działalności wielu sprzymierzeńców w różnych środowiskach. Harmonijna współpraca organizacji z samorządem lokalnym dobrze służy naszemu Miastu i jego mieszkańcom.
Taki odbiór naszej działalności daje nam siłę do dalszej pracy.
I dlatego będziemy dalej działać na rzecz środowiska sopockich seniorów, do końca świata, a nawet o jeden dzień dłużej…..
Wszystkie nasze imprezy maja swoje odzwierciedlenie w Kronice oraz na płytach DVD i CD